ROCZNICA KONSEKRACJI BISKUPÓW

06.01.2020

ROCZNICA KONSEKRACJI BISKUPÓW


DIECEZJA RZESZOWSKA     2020.01.06

Rocznica konsekracji bp. K. Górnego i bp. E. Białogłowskiego

 

„Mamy świecić, ale nie swoim blaskiem, tylko blaskiem Zbawiciela. To blask, który nie oślepia ale wskazuje drogę” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. w intencji biskupów: Kazimierza Górnego i Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejne rocznice konsekracji biskupich.

6 stycznia 2020 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 17.00 w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. w intencji bp. Kazimierza Górnego bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 35. i 32. rocznicę konsekracji biskupich. Okolicznościowej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrował bp Edward Białogłowski i trzydziestu ośmiu księży (bp Kazimierz Górny z powodu choroby nie przyjechał do katedry).

Na początku Mszy św. dzieci z parafii katedralnej w imieniu wszystkich diecezjan złożyły życzenia biskupom, a Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa, przekazał kwiaty (pozostałe osoby złożyły życzenia podczas procesji z darami).

Po odczytaniu Ewangelii ks. Julian Wybraniec, wikariusz parafii katedralnej, zgodnie ze zwyczajem zapoczątkowanym jeszcze w 3 wieku (choć współcześnie rzadko praktykowanym), ogłosił uroczyście datę Wielkanocy i innych świąt ruchomych w 2020 r.

W homilii bp Jan Wątroba wiele miejsca poświęcił symbolice światła. „Cały okres Bożego Narodzenia jest zanurzony w świetle. (…) Światłem jest Jezus Chrystus. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że poza Jezusem jest ciemność. Taka jest rzeczywistość. Jeśli nie idziemy za Jezusem, jeśli nie liczymy się z Jego obecnością w naszym życiu, nie słuchamy Jego słów, to nasze życie okryje ciemność. Tylko w świetle Chrystusowej prawdy mogę zobaczyć swoje życie i zrozumieć jego sens; mogę zrozumieć, jak w zamyśle Stwórcy powinno wyglądać moje życie. Kiedy pozwalamy Bogu, aby oświetlił nas swoim światłem, całe nasze życie nabiera nowego wymiaru, nowego sensu” – mówił hierarcha.

Kaznodzieja nawiązał do przypadającego w Uroczystość Objawienia Pańskiego Dnia Modlitwy i Pomocy Misjom. „Nie możemy pozwolić, aby światło, które do nas dotarło dzięki rodzicom, duszpasterzom, wspólnotom, i które przyjęliśmy osobiście i świadomie, aby to światło pozostało w nas samych. Z tym światłem mamy iść do innych. Bóg pragnie dotrzeć od każdego człowieka zamieszkującego ziemię. Mędrcy symbolizują tych wszystkich, którzy na Chrystusa ciągle czekają, do których Jego światło jeszcze nie dotarło. Oni także symbolizują tych, którzy kiedyś zostali wprowadzeni w krąg Jezusowego oddziaływania, ale te światło zgubili. Są wśród nich agnostycy i ateiści. Dzisiaj Kościół uświadamia sobie kolejny raz misyjne powołanie i misyjne zadania. (…) Mamy świecić, ale nie swoim blaskiem, tylko blaskiem Zbawiciela. To blask, który nie oślepia, ale wskazuje drogę” – podkreślił biskup.

Biskup Wątroba nawiązał też do Orszaku Trzech Króli. „Przeszliśmy dzisiaj ulicami Rzeszowa i wielu innych miejscowości z hasłem „Cuda, cuda ogłaszają!”. Cud betlejemskiej stajenki uświadamia nam, że każdego dnia obracamy się pośród cudów, którymi Boża Opatrzność nas zaskakuje. Każdego dnia jesteśmy świadkami cudów. Może nie potrafimy ich dostrzec i ucieszyć się nimi, ale Pan Bóg nieustannie chce nas umacniać przez cuda. Cudem, którego doświadczamy każdego dnia jest Eucharystia. Bez uczestnictwa w tym cudzie nie będziemy świecić Chrystusowym światłem” – powiedział duchowny.

Kontynuując myśl o Eucharystii bp Wątroba zwrócił uwagę na działalność bp. Kazimierza i bp. Edwarda. „Dziękujemy za pełnię kapłaństwa bp. Kazimierza i bp. Edwarda. Odpowiedzieli z entuzjazmem na głos Pana i poszli za Nim, by stać się sługami Eucharystii i świadkami cudu. (…) Modlimy się za nich, by po najdłuższe lata mogli w naszej wspólnocie ogłaszać cuda, jak pasterze z Betlejem, jak Mędrcy, którzy ponieśli radość ze znalezienia zbawienia w swoje strony” – mówił hierarcha.

Po Komunii św. bp Białogłowski podziękował zebranym za obecność, modlitwę i życzenia.

Podczas Mszy św. śpiewał chór katedralny „Pueri Cantores Resovienses” oraz schola Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. W 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. Jako zawołanie przyjął słowa „Omnia Tibi”. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej.

Biskup Edward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1988 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia biskupie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Jako zawołanie przyjął słowa „In virtuti Spiritus Sancti”. Od 1992 r. pełni zadania biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej. (tn)