KRÓTKI ZARYS HISTORII CHÓRU

"DOBRY POCZĄTEK JEST NIEMAŁYM OSIĄGNIĘCIEM" - Sokrates

Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” został założony w 1985 roku przez znaną i cenioną chórmistrzynię Urszulę Jeczeń-Biskupską. Początkowo nazywał się Rzeszowskim Chórem Chłopięco-Męskim i działał przy kościele Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie.

W roku 1986 chór przeniósł swoją siedzibę do klasztoru O.O.Bernardynów w Rzeszowie. Wówczas prezesem chóru został Stanisław Żyracki. Od 1989 roku funkcjonuje Katolickie Towarzystwo Chóru Chłopięco-Męskiego, którego celem jest wspieranie działalności zespołu.

Inicjatorką i organizatorką tego zamierzenia była Urszula Jeczeń-Biskupska wraz z adwokatem Andrzejem Kurowskim, który opracował statut towarzystwa. Prezesem stowarzyszenia wybrano Bronisława Czubarę. Następnie funkcję tą pełnili Ryszard Bieniek, Paweł Niemiec i Jerzy Wójcik. Obecnie prezesem stowarzyszenia jest ponownie Stanisław Żyracki.

Od 2013 r. do września 2016 r. rolę asystenta kościelnego w Katolickim Towarzystwie Śpiewaczym pełnił ks. Lucjan Dyka, a obecnie funkcję tę sprawuje ks. Julian Wybraniec.

Od 1993 roku chór działa pod patronatem Katedry Rzeszowskiej przyjmując nazwę Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses”. Opiekunem chóru do roku 2011 był proboszcz parafii Ks. Infułat Stanisław Mac, który pomaga zespołowi do dzisiaj. Opiekę nad chórem przejął prałat Jan Delekta, a obecnie proboszcz Krzysztof Gołąbek.

W 1993 r. zespół stał się członkiem Polskiej i Światowej Federacji „Pueri Cantores”, której celem jest pielęgnowanie tradycji śpiewu chóralnego, rozwijanie kontaktów między chórami z różnych stron świata, szerzenie pokoju i religijne wychowanie młodzieży w oparciu o ewangeliczny system wartości. 

Chór bierze także udział we wszystkich ważnych uroczystościach świeckich i kościelnych w Rzeszowie. Co roku występuje na imprezach z okazji świąt narodowych, jest częstym gościem na scenie Filharmonii Podkarpackiej, nagrywa dla radia i telewizji. Współpracuje także z Wydziałek Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Filharmonii Podkarpackiej i Krakowskiej, Zespołem Szkół Muzycznych nr 1 i 2 w Rzeszowie, Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Teatrem Maska i innymi instytucjami kulturalnymi, samorządowymi i oświatowymi.

Zespół reprezentuje miasto i region na koncertach, konkursach i festiwalach o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i zagranicznym, bardzo często zdobywając najwyższe wyróżnienia. Chór koncertował w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Słowacja, Włochy, Ukraina). W repertuarze chóru znajduje się nie tylko muzyka sakralna czy klasyczna, ale także ludowe przyśpiewki i przeboje muzyki rozrywkowej.

   Dla młodych chórzystów od lat odbywają się letnie i zimowe obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, podczas których dzieci uczą się emisji głosu, podstaw solfeżu, nowych utworów oraz uczestniczą w wycieczkach, grach sportowych i zabawach. Obecnie letnie muzyczne obozy mają miejsce w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku. W trakcie trwania obozów chłopcy przygotowują krótki koncert dla mieszkańców, w której odbywa się obóz. W dni świąteczne chór stanowi oprawę liturgii mszy św. w pobliskim kościele.

 W czerwcu 2010 roku chór „Pueri Cantores Resovienses” wystąpił w Katedrze Rzeszowskiej z okazji jubileuszu 25-lecia oraz pożegnał dyrygentkę Urszulę Jeczeń-Biskupską. Jej obowiązki przejął Marcin Florczak – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaczowie w klasie skrzypiec i Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydz. Pedagogicznym (kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej). Ukończył także podyplomowe studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydz. Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej.

Młody dyrygent, którego głównym atutem jest dobry kontakt z młodzieżą i dziećmi, już od lipca przygotowywał nowo wybrane młode talenty do pracy z chórem oraz odnosi osiągnięcia w pracy z zespołem, m.in. wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie (2010), Brązowy Dyplom na XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2014), Srebrny Dyplom na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2016), I miejsce na XX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie (2016), Srebrne i Brązowe Pasmo na V Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2018), I Nagrodę na IV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej (2019), III miejsce na VIII Regionalnym Przeglądzie Chórów – Pieśni Maryjne w Lubaczowie (2019).

Oprócz pracy z chórem, dyrygent prowadzi zespoły instrumentalne, gra na skrzypcach i fortepianie. Brał czynny udział jako członek Chóru Instytutu Muzyki oraz dyrygował Studencką Orkiestrą Kameralną. Prywatnie interesuje się muzyką klasyczną, filmową, rockową i heavymetalową. Należy do rzeszowskiej grupy hardrockowej Soul Side, z którą koncertuje w wolnych chwilach grając na skrzypcach.

W latach 2010-2013 z chórem regularnie współpracowała kameralna orkiestra smyczkowa „Spiccato” w skład której wchodzą chórzyści, studenci Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, grająca pod kierunkiem koncertmistrza Dominika Lasoty.

Najczęściej Chór śpiewa podczas liturgii mszy świętej i uświetnia najważniejsze uroczystości odbywające się w Katedrze Rzeszowskiej. Ponadto tradycyjnie co roku wykonuje w Katedrze podczas rezurekcji Alleluja G.F. Haendela oraz organizuje koncerty kolęd. Chór często także uczestniczy w uroczystościach z okazji Świąt Narodowych , gdyż w swoim repertuarze posiada obok muzyki sakralnej, utwory ludowe, żołnierskie, rozrywkowe i patriotyczne.

  Założenia i charakter chóru w sposób symbliczny obrazuje logo zespołu, którego autorem jest Krzysztof Bukała – rzeszowski artysta rzeźbiarz. Prosty w formie rysunek przedstawia śpiewjącego chłopca, którego szeroko otwarte w śpiewie usta układają się w kształt serca, a połączony kreską nos z przymrużonymi oczami – tworzy krzyżyk. Może właśnie te dwa znaki sprawiają, że chłopcy śpiewjący z głębi serca w kościelnym chórze, odnoszą sukcesy na międzynarodowych konkursach i koncertach.

Źródło: Książki Jubileuszowe z okazji 20, 25 i 30-lecia
Opracowanie tekstu: Ewelina Radion, Stanisław Żyracki, Katarzyna Kowalik

Spiccato

Dobra muzyka nie jest kanonem dwóch głosów. Muzyka to cała orkiestra i jest w niej miejsce także na ciemne, mroczne tony. Niekiedy to one decydują o jej wielkości, o tym, że muzykę przeżywa się i pamięta, że się ją czuje… – Dorota Terakowska
Kameralna Orkiestra „Spiccato” powstała w 2010 roku. Pomysłodawcą byli Dominik Lasota – koncertmistrz oraz Marcin Florczak – dyrygent Chóru „Pueri Cantores Resovienses”. Już w styczniu 2011 r. Orkiestra wspólnie z Chórem zaprezentowała się na Koncercie Kolęd w Katedrze Rzeszowskiej oraz w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Początkowo powstał zamiar stworzenia kwartetu smyczkowego, później okazało się, że chętnych i młodych muzyków przybywa. Orkiestra współpracuje z Chórem „Pueri Cantores Resovienses” oraz Kameralną Orkiestrą Studencką Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej członkowie są laureatami wielu nagród zarówno w kategorii zespołów kameralnych, jak również solowej.

Do ważniejszych wydarzeń Orkiestry „Spiccato” należą m.in.:
– koncert podczas Święta Transplantologii na Rzeszowskim Rynku,
– koncert patriotyczny z okazji 11 Listopada w Teatrze Maska,
– koncert z cyklu „15-go o 5” w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego,
– koncerty kolęd wraz z Chórem „Pueri Cantores Resovienses”,
– oprawa ważnych uroczystości kościelnych.

Na przełomie września i października 2011 r. Orkiestra wraz z Chórem koncertowała z patriotycznym repertuarem we Lwowie. Było to przełomowe wydarzenie szczególnie dla Polaków tam mieszkających, a utwory takie jak „Polskie kwiaty” czy „Polonez katyński” powodowały ogromne wzruszenie nie tylko u słuchaczy, ale
i u grających.

Orkiestra powstała na potrzeby Chóru „Pueri Cantores Resovienses”, ale jej muzycy występują też w innych przedsięwzięciach muzycznych np. podczas koncertu Jednego Serca, Jednego Ducha, koncertów Kraczkowskiej Orkiestry Nicolaus, koncertów Kameralnej Orkiestry Uniwersytetu Rzeszowskiego czy Sędziszowskiej Orkiestry Kameralnej.

W styczniu 2013 roku Orkiestra zagrała z chórem ostatni koncert „Kolędy różnych narodów” w Filharmonii Podkarpackiej.

Na repertuar „Spiccato” złożyło się 30 kolęd i pastorałek polskich i zagranicznych, 20 pieśni patriotycznych, 15 opracowań utworów rozrywkowych, 15 melodii filmowych i teatralnych oraz utwory muzyki klasycznej.

Skład Kameralnej Orkiestry Spiccato to w większości uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie, którzy pomimo natłoku własnych zajęć zawsze znajdują czas na wspólne próby oraz koncerty.

Skład Kameralnej Orkiestry Spiccato

Dominik Lasota – Koncertmistrz, Radosław Środoń, Aleksandra Szczurek, Katarzyna Bajkos, Sylwia Gołębiowska, Maja Krężel, Anna Mazur, Marzena Wiśniowska, Agnieszka Gawlik

Małgorzata Wybraniec – Koncertmistrz, Aleksandra Potępa, Lidia Biały, Karolina Kwolek, Maria Rosa, Anna Sarna, Katarzyna Kadłuczka, Sylwia Gołębiowska

Przemysław Czekaj – Koncertmistrz, Piotr Ogorzelec, Klaudia Lisowska, Małgorzata Kot, Joanna Roman

Gabriela Iwińska – Koncertmistrz, Anna Bała, Joanna Paluch, Kinga Kozek, Klaudia Borowiec, Eliza Lechwar, Anna Ząbek, Monika Jakubczak

Elżbieta Falandys, Antonina Oboz-Adaś

Kamil Pomykała, Arkadiusz Krężel, Krysztof Kostuj, Radosław Pięta

Michał Grzywna, Martyna Chmiel

Kamila Pawłowska

Tomasz Rzepka

Sylwester Wacnik

Aleksandra Szybkowska, Paweł Pokrywka, Michał Jakubczak

Przemysław Obirek, Bartłomiej Pajęcki

UTWORY wykonywane przez "SPICCATO"

PORANEK

PALLADIO

WALC POŻEGNALNY

WALC (z filmu 'Noce i dnie')

POLSKIE DROGI