Jubileusz Chóru Katedralnego – Śpiewać, by wielbić Pana
Katedralny Chór „Pueri Cantores Resovienses” to jeden z zaledwie kilkunastu działających obecnie w Polsce chórów chłopięco-męskich. W tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia swojej działalności.
Chór został założony w 1985 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie przez chórmistrzynię Urszulę Jeczeń-Biskupską. Rok później przeniósł swoją siedzibę do kościoła Ojców Bernardynów.
W 1993 r. patronat nad chórem objęła rzeszowska katedra, która do dzisiaj jest siedzibą zespołu. W tym samym roku chór stał się członkiem Polskiej i Światowej Federacji Chórów „Pueri Cantores”, przyjmując nazwę Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses”.
Od początku działalności chóru w katedrze jego opiekunem był nieoceniony ks. inf. Stanisław Mac, który do chwili obecnej jest wielkim przyjacielem „Pueri Cantores Resovienses”. Od 2012 r. zespołem opiekuje się proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Jan Delekta. Chór bardzo wiele zawdzięcza także księżom biskupom – Kazimierzowi Górnemu i obecnemu ordynariuszowi diecezji rzeszowskiej Janowi Wątrobie.
W 2010 r. Urszula Jeczeń-Biskupska, w związku z wyjazdem na stałe do Warszawy, opiekę nad zespołem powierzyła Marcinowi Florczakowi, który do dziś kieruje i dyryguje „Pueri Cantores Resovienses”. Od 1989 r. chór działa przy Katolickim Towarzystwie Śpiewaczym, którego prezesem jest Stanisław Żyracki.
W ostatnim 5-leciu ważnymi wydarzeniami z udziałem chóru były m.in. koncerty w Filharmonii Podkarpackiej w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pod dyrekcją Janusza Wierzgacza (2013 i 2014). Dużym zaszczytem dla zespołu było także wystąpienie w jednym z koncertów ogólnopolskiego programu „Z pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego”, realizowanego przez krakowski chór „Górecki Chamber Choir” pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika oraz zaśpiewanie z Justyną Steczkowską „Walca Embarras” w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie w maju br.
Obok działalności artystycznej chór spełnia w środowisku bardzo ważną rolę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, m.in. tworząc oprawę muzyczną Mszy świętych, organizując próby, koncerty oraz letnie obozy ćwiczeniowo-wypoczynkowe dla chórzystów.
„Pueri Cantores Resovienses” koncertowali w wielu krajach Europy, będąc swoistym ambasadorem polskości, propagując narodową kulturę i godnie reprezentując Rzeszów, Podkarpacie i Polskę poza granicami naszej ojczyzny.
W latach 1989 – 2010 pod kierownictwem Urszuli Jeczeń-Biskupskiej chór odbył 15 zagranicznych podróży, koncertując m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, na Słowacji i we Włoszech. Natomiast lata 2010 – 2015 pod przewodnictwem Marcina Florczaka to kolejne wyprawy – do Francji (2013), dwukrotnie na Ukrainę (2011 i 2014), a w ostatnio, w dn. 8-13 czerwca, do Austrii, Włoch i Watykanu, w którym chór stworzył oprawę muzyczną w Bazylice św. Piotra do Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, transmitowanej m.in. przez Radio Watykan czy Radio Maryja na cały świat. Śpiewanie w takim miejscu było dla chórzystów ogromnym zaszczytem i religijno-artystycznym przeżyciem, a także radością i satysfakcją z uznania okazywanego po Mszy św. przez wiernych, którzy nazwali rzeszowski chór Watykańskimi Słowikami.
W ciągu 30 lat „Pueri Cantores Resovienses” zdobyli ponad 20 nagród na liczących się festiwalach. Ostatnim sukcesem był brązowy dyplom na XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2014).
STANISŁAW ŻYRACKI
Koncert na Jubileusz 30-lecia
To było wielkie artystyczne wydarzenie, na które przybyły tłumy słuchaczy, aby cieszyć się wspaniałą muzyką i świętować Jubileusz Pueri Cantores Resovienses.
– Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi i skłaniają do uświadomienia sobie tego, jak wygląda nasza droga – powiedział na powitanie prowadzący Koncert prezes Stanisław Żyracki, rozpoczynając słowami o. Christiana Schütza opowieść o 30 –letniej historii Rzeszowskich Słowików.
Katedralny Chór rozpoczął występ XV-wiecznym tekstem na cześć Maryi pt. Zdrowaś Królewno Wyborna z muzyką zmarłego zaledwie cztery miesiące wcześniej poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego.
Następnie Pueri Cantores Resovienses wykonali Modlitwę do Bogarodzicy Józefa Świdra, De profundis clamavi Piotra Jańczaka, Armię Krajową z muzyką Tadeusza Kaczyńskiego i Laudate Domine ze śpiewnika ekumenicznej wspólnoty braci z Taize . W tej pieśni wystąpili soliści: Małgorzata Kot, Bartosz Czarnecki i Jakub Kołodziej oraz pianista Michał Jakubczak.
Na koniec pierwszej części Koncertu wystąpił, specjalnie zaproszony na uroczystość, tenor Jacek Ścibor, któremu na pianinie akompaniował Paweł Węgrzyn. Muzycy wykonali pieśń Gdzie byłaś, prawdo?
W drugiej części publiczność wysłuchała kompozycji Oli Giejla pt. Ubi Caritas, następnie Canon Christmas w wykonaniu najlepszych słowików Marcina Florczaka, po nim egzotyczną Siyahambę południowoafrykańskich Zulusów, czyli pieśń Maszerujemy w świetle Boga , a na koniec wyznanie wiary złożone przez polskiego wieszcza Juliusza Słowackiego w wierszu Wierzę z muzyką Józefa Świdra, które wraz z Canonem zostało przyjęte przez słuchaczy z najwyższym poruszeniem i entuzjazmem.
Trzecią, ostatnią odsłonę niezapomnianego wieczoru, wypełniło w całości prawykonanie kantaty Sub Tuum Praesidium (Pod Twoją obronę) skomponowanej specjalnie na Jubileusz 30-lecia Chóru przez obecnego na widowni Dominika Lasotę, o którym prowadzący koncert powiedział:
Kiedy kilka lat temu usłyszałem „Pożegnalny walc” skomponowany przez naszego byłego chórzystę, pomyślałem, że słucham przepięknego utworu kompozytora, o którym kiedyś w Polsce i na świecie będzie bardzo głośno. Było to wówczas, kiedy Dominik Lasota założył Orkiestrę Kameralną „Spiccato”, która od końca 2010 r. do początku 2013 r. towarzyszyła Chórowi niemal we wszystkich artystycznych przedsięwzięciach.
Pierwszego w historii publicznego odtworzenia kompozycji Dominika dokonali razem z Chórem pod dyrekcją Marcina Florczaka Jacek Ścibor (tenor), Paweł Węgrzyn (fortepian) i Przemysław Obirek (perkusja). Po wybrzmieniu ostatniej nuty kantaty brawom nie było końca.
Jubileuszowy Koncert stał się okazją do uhonorowania wielu osób, które przyczyniły się do stworzenia i rozwoju Chóru, pamiątkowymi medalami zaprojektowanymi przez byłego Chórzystę, artystę plastyka Sławomira Bukałę.
Medale otrzymali obecni w Katedrze: były opiekun chóru ks. infułat Stanisław Mac, proboszcz ks. prałat Jan Delekta, założycielka Chóru Urszula Jeczeń – Biskupska i jej mąż Krzysztof, dyrygent Marcin Florczak, najstarszy stażem w Zespole prezes Stanisław Żyracki, były Chórzysta i kompozytor Dominik Lasota, współpracujący z Chórem tenor Jacek Ścibor, przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Wasilewska – Naróg, rodzice Katarzyna i Mariusz Kowalikowie oraz obecni i byli Chórzyści zasłużeni dla Chóru stażem lub działalnością: Ryszard Bieniek, Bartosz Czarnecki, Przemysław Czekaj, Piotr Gałek, Artur Gumiela, Michał Jakubczak, Jakub Kołodziej, Krzysztof Korczykowski, Paweł Kot, Michał Kret, Konrad Leśniak, Mirosław Litwin, Artur Mazur, Marcin Turek, Stanisław Tworek, Jakub Wnęk, Jerzy Wójcik i Kamil Zych.
Wszyscy pozostali Pueri Cantores otrzymali po Koncercie pamiątkowe dyplomy.
Po uroczystości wręczenia medali głos zabrali, nie szczędząc słów uznania dla działań chóralnej społeczności, Wojciech Buczak – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, które było partnerem Koncertu, założycielka Chóru – pani Urszula Jeczeń – Biskupska, i przewodnicząca Rady Rodziców – pani Barbara Wasilewska – Naróg, którym Chórzyści zaśpiewali Wivat!
Do Pueri Cantores Resovienses wpłynęły też liczne pozdrowienia i życzenia, m.in. od Jego Ekscelencji Biskupa Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątroby, Wojewody Podkarpackiego pani Małgorzaty Chomycz – Śmigielskiej, Poseł Parlamentu Europejskiego pani Elżbiety Łukacijewskiej i od Tadeusza Ferenca, prezydenta Miasta Rzeszowa, które przyznało dotację na organizację Jubileuszu.
W odpowiedzi na wszystkie gratulacje głos w imieniu Chóru zabrał prezes Stanisław Żyracki, który, podziękowawszy przedmówcom za ciepłe słowa, powiedział m.in.:
Dzieło stworzone 30 lat temu przez Urszulę Jeczeń – Biskupską i kontynuowane w ostatnich 5 latach przez Marcina Florczaka jest nie tylko organizacją wypełniającą zadania artystyczne, dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wobec należących do niej chłopców, ale jest także wielką wartością społeczną, kulturalną i kulturową Parafii i Diecezji Rzeszowskiej, Rzeszowa i Województwa Podkarpackiego. Jest Skarbem, który wymaga stałego mecenatu i zasługuje na wszechstronną pomoc.
Miłym akcentem wieczoru było wspomnienie o przypadającej w dniu Jubileuszu 34. rocznicy ślubu rodziców Dyrygenta, Marioli i Zygmunta Florczaków, którym zostały wręczone kwiaty i dla których Chór odśpiewał Wiwat!
Koncert, objęty honorowym patronatem przez Biskupa Diecezji Rzeszowskiej, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa, zakończyło wspólne wykonanie (przez obecnych i byłych Chórzystów zaproszonych „na scenę”) Alleluja Jerzego Fryderyka Haendla z fortepianowym akompaniamentem Pawła Węgrzyna oraz kanonu Hallo, Django zaśpiewanego przez Pueri Cantores Resovienses żegnających wiwatującą na ich cześć publiczność.
STANISŁAW ŻYRACKI