PUERI CANTORES RESOVIENSES. KONCERT JUBILEUSZOWY W KATEDRZE

01.06.2015

PUERI CANTORES RESOVIENSES. KONCERT JUBILEUSZOWY W KATEDRZE


NASZ DOM RZESZÓW    2015.06.01

PUERI CANTORES RESOVIENSES. Koncert jubileuszowy w katedrze 20 czerwca br.

 

Katedralny Chór Pueri Cantores Resovienses to jeden z zaledwie kilkunastu działających obecnie w Polsce chórów chłopięco-męskich. Został założony w 1985 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Rzeszowie przez chórmistrzynię Urszulę Jeczeń–Biskupską. Rok później chór przeniósł się do kościoła oo. Bernardynów.

W 1993 r. patronat nad chórem objęła katedra rzeszowska i tam do dzisiaj jest siedziba zespołu. W tym samym roku chór stał się członkiem Polskiej i Światowej Federacji Chórów Pueri Cantores, przyjmując nazwę Katedralny Chór Chłopięco–Męski Pueri Cantores Resovienses.

W 2010 r. Urszula Jeczeń-Biskupska, wyjeżdżając na stałe do Warszawy, opiekę nad zespołem powierzyła Marcinowi Florczakowi, który do dziś kieruje nim i dyryguje. Od 1989 r. chór działa przy Katolickim Towarzystwie Śpiewaczym, którego prezesem jest Stanisław Żyracki.

Dyrygent Marcin Florczak

Pueri Cantores Resovienses trzykrotnie wystąpił podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, wykonując wraz z innymi chórami i orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej Carmina Burana Carla Orffa pod batutą Adama Natanka (1995) i Jerzego Koska (2005), oraz III Symfonię d-moll Gustava Mahlera pod dyrekcją Marka Pijarowskiego (2007). Natomiast w 2010 r. na koniec sezonu koncertowego Filharmonii Podkarpackiej zaśpiewał pod batutą Wojciecha Rodka Glorię D – Dur RV 589 Antonia Vivaldiego. Chór miał także zaszczyt wykonać kolędy ze słynnym Chórem Chłopięcym i Męskim Poznańskiej Filharmonii pod dyrekcją Stefana Stuligrosza (1997).

W ostatnim 5-leciu ważnymi wydarzeniami z udziałem chóru były m.in. koncerty w Filharmonii Podkarpackiej w hołdzie żołnierzom wyklętym pod dyrekcją Janusza Wierzgacza (2013 i 2014). Dużym zaszczytem było także wystąpienie w jednym z koncertów ogólnopolskiego programu „Z pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego” realizowanego przez krakowski chór Górecki Chamber Choir pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika oraz zaśpiewanie z Justyną Steczkowską Walca Embarras w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie w maju br.

Fot. Dominik Matuła
Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores  Resovienses

Obok działalności artystycznej chór spełnia w środowisku bardzo ważną rolę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, m.in. organizując próby, koncerty, oprawę muzyczną mszy świętych oraz letnie obozy ćwiczeniowo-wypoczynkowe dla chórzystów.

Pueri Cantores Resovienses koncertowali w wielu krajach Europy, będąc swoistym ambasadorem polskości, propagując narodową kulturę i godnie reprezentując Rzeszów, Podkarpacie i Polskę poza granicami.

W latach 1989–2010 pod kierownictwem Urszuli Jeczeń-Biskupskiej chór odbył 15 zagranicznych podróży, koncertując m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, na Słowacji i we Włoszech. Natomiast lata 2010–2015 pod przewodnictwem Marcina Florczaka to kolejne wyprawy – do Francji (2013), dwukrotnie na Ukrainę (2011 i 2014), a w ostatnich dniach do Austrii, Włoch i Watykanu, w którym chór stworzył oprawę muzyczną w Bazylice Św. Piotra do mszy św. transmitowanej przez Radio Watykan na cały świat.

W ciągu 30 lat Pueri Cantores Resovienses zdobyli ponad 20 nagród na liczących się festiwalach. Ostatnim sukcesem był Brązowy Dyplom na XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2014).

20 czerwca 2015 r. o godz. 19.30 w katedrze rzeszowskiej odbędzie się koncert jubileuszowy, na którym m.in. będzie prawykonanie kantaty Subtuum Praesidium skomponowanej specjalnie na tę uroczystość przez młodego, utalentowanego rzeszowskiego kompozytora Dominika Lasotę. Orkiestra Kameralna Spiccato założona przez tego muzyka od końca 2010 r. do początku 2013 r. towarzyszyła chórowi niemal we wszystkich artystycznych przedsięwzięciach. W koncercie wystąpi także znany rzeszowski tenor, doktor muzykologii Uniwersytetu Rzeszowskiego Jacek Ścibor. Wstęp na koncert jest wolny.

Stanisław ŻYRACKI