PATRIOTYCZNE I ŻOŁNIERSKIE. Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

01.12.2012

PATRIOTYCZNE I ŻOŁNIERSKIE. Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


NASZ DOM RZESZÓW    2012.12.01

PATRIOTYCZNE I ŻOŁNIERSKIE. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 

Koncertowanie przez Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses i zespół smyczkowy Spiccato pod dyrekcją Marcina Florczaka z okazji Narodowego Święta Niepodległości staje się już w Rzeszowie tradycją. W tym roku 10 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury ponad 100 młodych artystów wykonało kilkanaście patriotycznych i żołnierskich pieśni, przeplatanych utworami instrumentalnymi, będącymi przeważnie muzycznymi ilustracjami do znanych polskich filmów.

Publiczność, która wypełniła widownię po brzegi, mogła wysłuchać muzycznej opowieści o walce, martyrologii i drodze Polski do niepodległości. Obok podniosłego Mazurka­ Dąbrowskiego ­i Roty, marszowych Legionów i Szarej ­piechoty chórzyści przypomnieli skoczne Przybyli­ ułani i pogodne Serce ­w plecaku, a także wykonali liryczne piosenki współczesnych polskich twórców, m.in. wzruszające Polskie ­kwiaty Barbary Ponichter i przejmujący Polonez ­katyński Mirosława Macieja Banacha. Partie solowe zaśpiewał Jakub Kołodziej.

Pueri Cantores Resovienses niemal wszystkie utwory wykonał z towarzyszeniem zespołu smyczkowego Spiccato, z którym gościnnie wystąpili: Przemysław Obirek (perkusja) i Paweł Pokrywka (fortepian). Orkiestra wykonała m.in. kompozycje Wojciecha Kilara do filmu Przygody­ Pana ­Michała, Andrzeja Kurylewicza i Waldemara Kazaneckiego do słynnych seriali Polskie drogi ­i Dom oraz utwór Poranek autorstwa Dominika Lasoty – założyciela i kierownika Spiccato, autora większości aranżacji. Koncert ubarwiła recytacja wierszy w wykonaniu Anny Paligi i Dumka­ na­ dwa­ serca zaśpiewana przez Martynę Rupar.

Koncert zakończył się powtórnym wykonaniem owacyjnie przyjętej wcześniej przez słuchaczy kompozycji Jerzego Matuszkiewicza do filmu Janosik w wykonaniu Spiccato oraz odśpiewaniem Roty, tym razem z udziałem całej, wzruszonej do łez publiczności. Po uroczystości słuchacze jeszcze przez długi czas rzęsistymi brawami dziękowali młodym artystom, a zwłaszcza głównemu twórcy koncertu, dyrygentowi Marcinowi Florczakowi.

Stanisław ŻYRACKI