RZESZÓW. 36 LAT KATEDRALNEGO CHÓRU CHŁOPIĘCO-MĘSKIEGO PUERI CANTORES RESOVIENSES

07.10.2021

RZESZÓW. 36 LAT KATEDRALNEGO CHÓRU CHŁOPIĘCO-MĘSKIEGO PUERI CANTORES RESOVIENSES


NOWINY   7.10.2021

Rzeszów. 36 lat Katedralnego Chóru Chłopieco-Meski Pueri Cantores Resovienses

W Katedrze Rzeszowskiej, 10 października 2021 r. o godz. 13.00, po 21 miesiącach przerwy w koncertowaniu spowodowanej epidemią COVID-19, wystąpi Katedralny Chór Chłopieco-Meski Pueri Cantores Resovienses obchodzący w tym roku 36-lecie swojego istnienia.

Fot.Estera Stojecka

Rzeszowskie Słowiki, założone przez Urszulę Jeczeń-Biskupską, a od 2015 r. prowadzone przez znakomitego dyrygenta i pedagoga Marcina Florczaka, to prawdziwy fenomen na polskiej mapie chórów chłopięco-męskich. Mimo prawie dwuletniej przerwy w regularnych próbach, mimo braku występów czy wyjazdów, zespół nadal liczy blisko 100 chórzystów.

Niezwykłość Katedralnego Chóru polega też na tym, że jego działalność zawsze była i jest oparta wyłącznie na bezinteresownej, wolontariackiej pracy całej chóralnej społeczności. Należą do niej przede wszystkim sami śpiewacy i ich rodzice, duchowni – opiekunem jest ks. prał. Krzysztof Gołąbek, a duszpasterzem ks. Julian Wybraniec – i członkowie działającego na rzecz Chóru Katolickiego Towarzystwa Śpiewaczego, którego prezesem od 2015 r. jest Stanisław Żyracki.

Pueri Cantores Resovienses, wg opinii wielu ich sympatyków, należą do najpiękniej prezentujących się na scenie chórów w Polsce. A jak śpiewają po tak trudnym okresie? O tym można się będzie przekonać na wspomnianym koncercie, w którym gościnnie wystąpią Marcin Kasprzyk – fortepian, Jakub J. Kołodziej – baryton i Jacek Ścibor – tenor.

 

Fot. Archiwum chóru

Plastelinowy model okolicznościowej statuetki zaprojektowanej na podstawie logo Chóru, którą otrzymają osoby najbardziej zasłużone dla Pueri Cantores Resovienses.

Podczas wydarzenia, którego partnerami są Województwo Podkarpackie i Gmina Miasto Rzeszów, zostanie zaprezentowany wyjątkowy, blisko 250-stronicowy album napisany z okazji jubileuszu przez prezesa Stanisława Żyrackiego przy współudziale zespołu redakcyjnego w składzie: Jolanta Cebula, Marcin Florczak, ks. Julian Wybraniec i Bogumiła Żyracka. Publikacja została opracowana niezwykle profesjonalnie przez znakomitych grafików: Magdalenę Nowak – Harko i Mieczysława Koryla, a wydrukowana przez diecezjalną Drukarnię i Wydawnictwo Bonus Liber.

 

STANISŁAW ŻYRACKI