HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO. RZESZÓW STOLICĄ „ŚPIEWAJĄCYCH CHŁOPCÓW”

01.08.2017

HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO. RZESZÓW STOLICĄ „ŚPIEWAJĄCYCH CHŁOPCÓW”


NASZ DOM RZESZÓW    2017.08.01

HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO. Rzeszów stolicą „Śpiewających Chłopców”

 

Jutro wszystkie dzieci świata będą śpiewać pokój Boży.

Ferdynand Maillet – twórca Pueri Cantores

Piękne słowa francuskiego księdza Ferdynanda Mailleta są ideą przyświecającą działalności ok. 40 000 młodych chórzystów zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores działającej w 35 krajach świata (na wszystkich kontynentach), której od 8 lat przewodniczy Polak, ks. Robert Tyrała.

Do tej światowej organizacji należą od 1992 r. także polskie chóry (obecnie 37) zjednoczone w Polskiej Federacji Pueri Cantores założonej w 1992 r. w Tarnowie z inicjatywy ks. Andrzeja Zająca. Jednym z 8 zespołów, których przedstawiciele stworzyli PFPC, jest Chłopięco-Męski Chór kościoła oo. Bernar-dynów w Rzeszowie (obecnie Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses) reprezentowany wówczas przez jego założycielkę i dyrygentkę Urszulę Jeczeń-Biskupską oraz jej męża Krzysztofa Biskupskiego.

Po 25 latach historia zatoczyła koło. W dniach 7–10 września 2017 r. Rzeszów stanie się stolicą Polskiej Federacji „Śpiewających Chłopców”, ponieważ w tych dniach odbędzie się wydarzenie bezprecedensowe dla grodu nad Wisłokiem – IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores. Gospodarzem tej imprezy będzie wspomniany już chór katedralny, którego dyrygentem jest Marcin Florczak, a prezesem Stanisław Żyracki.

Do udziału w kongresie, na zaproszenie organizatora, czyli Polskiej Federacji Pueri Cantores, której przewodniczy prezydent Mateusz Prendota, zgłosiły się 33 chóry z Polski i z zagranicy (Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier), a także goście, m.in. delegaci federacji narodowych Pueri Cantores. Wszyscy razem stworzą potężną grupę liczącą razem z komitetem organizacyjnym i wolontariuszami blisko 1200 osób.

Wydarzeniu będzie przyświecać hasło Da pacem, Domine, in diebus nostris (Obdarz nas, Panie, pokojem w naszych czasach). Da pacem, Domine to także tytuł utworu, który stanie się hymnem IX Kongresu. Kompozycja ta jest jedną z części pięknej Mszy skomponowanej specjalnie na zjazd przez Dominika Lasotę, byłego chórzystę Pueri Cantores.

Prośba o pokój to również przewodni motyw jednego z najważniejszych wydarzeń kongresu – nabożeństwa w rzeszowskim kościele farnym (8.09) z udziałem tysiąca chórzystów. Innymi ważnymi punktami jubileuszowego zjazdu będzie „Noc Chórów” (8.09), czyli 6 koncertów w Rzeszowie (przy fontannie multimedialnej i w świątyniach) i 3 w kościołach w Głogowie, Kolbuszowej i Sokołowie, a także uroczystość inauguracyjna na rzeszowskim Rynku (7.09), koncert galowy (9.09), i msza na zakończenie kongresu (10.09) w katedrze rzeszowskiej, piknik w miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej i flash mob w jednej z galerii handlowych w Rzeszowie (9.09) oraz koncert towarzyszący w łacińskiej katedrze we Lwowie.

Partnerami przedsięwzięcia, którzy wyasygnowali środki finansowe, są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Rzeszów, województwo podkarpackie oraz IPN, a także Politechnika Rzeszowska, natomiast partnerami artystycznymi – Filharmonia Podkarpacka i Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore. Organizacja tak dużej imprezy wymaga wysiłku i współdziałania wielu ludzi dobrej woli, dlatego gospodarze kongresu, Pueri Cantores Resovienses, zapraszają na stronę www.resovienses.org, na której w zakładce kongres 2017 – dla wolontariuszy i dla sponsorów można zgłaszać chęć pomocy w zorganizowaniu tego niezwykłego dla diecezji, miasta i regionu wydarzenia. Chęć pomocy można także zadeklarować na Facebooku: Pueri Cantores – Kongres 2017. Kontakt: pc.kongres@gmail.com.

Stanisław ŻYRACKI