CHÓRZYŚCI Z RZESZOWA W ŻYTOMIERZU i LATYCZOWIE

01.06.2019

CHÓRZYŚCI Z RZESZOWA W ŻYTOMIERZU i LATYCZOWIE


NASZ DOM RZESZÓW 2019.06.01

CHÓRZYŚCI Z RZESZOWA W Żytomierzu i Latyczowie

Kijów zdobyty! – mogli powiedzieć po tegorocznym majowym weekendzie chórzyści z Pueri Cantores Resovienses, którzy podczas całodniowego spaceru 2 maja zwiedzili najciekawsze miejsca ukraińskiej metropolii, m.in. Majdan Niepodległości, Chreszczatyk, pomnik Matki Ojczyzny i Peczerską Ławrę, a w jej głównej świątyni, Soborze Uspieńskim, zaśpiewali psalm Nieście chwałę Mikołaja Gomółki, którego doczesne szczątki spoczywają również na Kresach – w zrujnowanym kościele dominikańskim w Jazłowcu.

Jednak kolejny zagraniczny wyjazd Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego pod dyrekcją Marcina Florczaka był nie tylko okazją do odwiedzenia stolicy Ukrainy, ale zaowocował także kolejnymi pięknymi występami z udziałem wzruszonej do łez publiczności polskiej i ukraińskiej.

Pierwszy koncert pt. Łączy nas Ojczyzna – Polska odbył się 3 maja, w dzień Święta Konstytucji, w katedrze pw. św. Zofii w Żytomierzu, w ramach Dni Polonii i Polaków na Ukrainie zorganizowanych przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie i Senat RP za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja. Po koncercie wszyscy, w asyście m.in. żytomierskiej polskiej młodzieży ubranej w krakowskie stroje, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Jana Pawła II przed katedrą.

Przed występem chórzyści zwiedzili Muzeum Kosmonautyki i „Polski Żytomierz”. Zobaczyli m.in. dom Józefa Ignacego Kraszewskiego i nawiedzili jedną z najstarszych i największych polskich nekropolii na Kresach, na której są pochowani, m.in. kompozytor i wirtuoz fortepianu epoki romantyzmu Juliusz Zarębski, rodzice Jana Ignacego Paderewskiego i rodzina Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Drugi koncert miał miejsce dzień później w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Latyczowie. Przybyli na niego licznie mieszkańcy miasteczka, m.in. młodzież i nauczyciele z miejscowego ukraińskiego Gimnazjum nr 2, którego społeczność przywitała do południa chórzystów chlebem i solą, pokazem uroczych werblistek, ludowymi i współczesnymi tańcami ukraińskimi (ochoczo przyłączyli się do nich pueri resovienses) i uchą, czyli przepyszną rybną zupą.

– Chłopcy, dzięki waszemu pięknemu występowi do kościoła przyszli ludzie, których wcześniej nigdy w tej świątyni nie widziałem – powiedział po koncercie wieloletni proboszcz parafii w Latyczowie, ks. Adam Przywuski.

Podczas podróży po Kresach „rzeszowskie słowiki” zwiedziły także potężny klasztor i kościół oo. Karmelitów Bosych w Berdyczowie, śpiewając przed cudownym obrazem MB Berdyczowskiej.

Po pięknej świątyni, podźwigniętej z wojennych zniszczeń i sowieckich „przeróbek” (w dolnym kościele była m.in. sala gimnastyczna), oprowadził gości z Rzeszowa kustosz sanktuarium o. Rafał Myszkowski i pokazał również utworzone zaledwie cztery lata temu nowoczesne multimedialne muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego, światowej sławy polskiego pisarza, urodzonego prawdopodobnie w Berdyczowie.

Współorganizatorami wyjazdu Pueri Cantores Resovienses na Ukrainę była katedra rzeszowska i ks. Krzysztof Gołąbek, misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej w Obuchowie i ojciec Arkadiusz Cichla, Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie i prezes Wiktoria Laskowska-Szczur, katedra pw. św. Zofii w Żytomierzu i ks. Witalij Bezszkuryj, parafia MB Latyczowskiej w Latyczowie i ks. kustosz Adam Przywuski oraz Gimnazjum nr 2 w Latyczowie i dyr. Tatiana Żornycka. Nad całością czuwałem jako prezes chóru, pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia.

STANISŁAW ŻYRACKI