CHÓR Z RZESZOWA PUERI CANTORES RESOVIENSES W GRODNIE

01.06.2018

CHÓR Z RZESZOWA PUERI CANTORES RESOVIENSES W GRODNIE


NASZ DOM RZESZÓW    01.06.2018

CHÓR Z RZESZOWA Pueri Cantores Resovienses w Grodnie

 

Grodno – ukochane miasto Stefana Batorego – było celem 22. zagranicznej podróży Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego pod dyrekcją Marcina Florczaka. Rzeszowskie Słowiki w dniach 29.04–3.05. odwiedziły Białoruś po raz pierwszy. Zauroczeni miastem Elizy Orzeszkowej zapewniają, że na pewno nie po raz ostatni; mimo pewnego utrudnienia ze strony gospodarzy, jakim był zakaz wykonywania podczas koncertów polskich pieśni patriotycznych.

Pierwszy koncert Pueri Cantores Resovienses odbył się w katedrze pw. św. Franciszka Ksawerego. Występ rzeszowskiego chóru zgromadził niemałą rzeszę słuchaczy, ponieważ zwabieni muzyką turyści licznie dołączyli do wiernych pozostałych po mszy świętej, podczas której chór wykonywał liturgiczny śpiew.

Fot. Mieczysław Koryl, Pueri Cantores Resovienses przed katedrą w Grodnie

 

Mimo wcześniejszych postanowień w repertuarze pojawiły się jednak, obok religijnych, utwory o patriotycznym zabarwieniu – pieśń żołnierzy AK Dziś do ciebie przyjść nie mogę i Polskie kwiaty Barbary Ponichter, które wywołały łzy wzruszenia w oczach zgromadzonych Polaków. – Niech was Matka Boska Studencka z naszej katedry błogosławi za ten piękny śpiew – powiedziała po koncercie starsza kobieta, która w latach 60. ubiegłego wieku wraz z innym Polakami pełniła modlitewny dyżur w tej świątyni, aby nie podzieliła ona losu pobliskiego potężnego gotyckiego kościoła mariackiego z XIV w., który w 1961 r. władze ZSRR kazały wysadzić w powietrze.

Dwa dni później Rzeszowskie Słowiki wystąpiły w Grodnie z kolejnym koncertem – w Miejskim Domu Kultury razem z chórem „Cantate Domino” pod dyrekcją Henryka Dawidowicza z miejscowej parafii pw. Bożego Miłosierdzia. Niestety, zatknięta na scenie polska flaga, na prośbę gospodarzy musiała zostać ściągnięta. Ale nie zabrakło patriotycznych akcentów – piosenka Jana Pietrzaka Taki kraj w wykonaniu Tomasza Nowaka, któremu akompaniował na fortepianie dyrygent Marcin Florczak, wzbudziła na widowni największe brawa.

Wyjazd za wschodnią granicę i koncerty w Grodnie nie byłyby możliwe, gdyby nie ogromna pomoc państwa Iriny i Igora Kronowów z Białorusi, państwa Wioletty i Ireneusza Dyniów z Rzeszowa i pana Kazimierza Znajdzińskiego, przewodniczącego Związku Polaków na Białorusi Oddział w Grodnie.

 

Stanisław ŻYRACKI, prezes Pueri Cantores Resovienses