NA PRZEKÓR KORONAWIRUSOWI

14.03.2020

NA PRZEKÓR KORONAWIRUSOWI


Na przekór koronawirusowi

W tym dniu, mimo że była to sobota, w Sali  Jana Pawła II zaległa martwa cisza, ponieważ Chórzyści musieli pozostać w domach w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawieszającą działalność instytucji artystycznych w obliczu trwającej epidemii.

Ale próby Katedralnego Chóru nie zostały przerwane!

Dyrygent Marcin Florczak przygotował partytury z pieśniami wielkopostnymi i wielkanocnymi oraz z Alleluja J.F.Handla, które pan Piotr Chudzik, tato jednego z Chórzystów, umieścił na stronie internetowej Chóru na stworzonej przez siebie audiowizualnej podstronie. Nuty uzupełnił znakomitymi filmami przeznaczonymi dla poszczególnych głosów.

Zadaniem domowym dla Chórzystów było przećwiczenie swoich partii głosowych, a później nagranie ich i przesłanie do Dyrygenta planującego połączenie nadesłanych materiałów audio.

Ponadto Dyrygent nagrał internetowe lekcje na vlogu Rzeszowskiego Domu Kultury z cyklu „#ZostańWDomu z kulturą”. W odcinku pt. Pierwsza przygoda z pianinem, w przystępny a interesujący sposób wyjaśnił tajniki rozmieszczenia dźwięków na klawiaturze, a w odcinku 11. przeprowadził, akompaniując na fortepianie, wirtualne zajęcia wokalne, w których uczestniczył m.in. jeden z Chórzystów – Tomasz Nowak. Każdą z lekcji obejrzało po kilka tysięcy osób.

STANISŁAW ŻYRACKI