KONCERT W ROKU MONIUSZKOWSKIM

15.06.2019

KONCERT W ROKU MONIUSZKOWSKIM


Koncert Pueri Cantores Resovienses dla Mieszkańców Rzeszowa w Roku Moniuszkowskim

200. rocznicę urodzin twórcy polskiej opery narodowej, Stanisława Moniuszki, Chór uczcił koncertem pt. „Pueri Cantores Resovienses dla Mieszkańców Rzeszowa w Roku Moniuszkowskim”, na który do Katedry Rzeszowskiej przybyło blisko 700 słuchaczy. Tym samym Chór Katedralny wpisał się, wraz z Gminą Miasta Rzeszowa, która współfinansowała przedsięwzięcie, w obchody Jubileuszu świętowanego w całym kraju.

Wydarzenie, promowane przez oryginalny plakat autorstwa Magdaleny Nowak-Harko z wizerunkiem Kompozytora ubranego w marynarkę Chórzysty, zostało objęte honorowym patronatem przez Biskupa Diecezji Rzeszowskiej, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Koncert rozpoczął się hymnem IX Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores, czyli pieśnią Da pacem, Domine napisaną przez Dominika Lasotę, do której akompaniował na fortepianie Maksymilian Rogóż.

Następnie zaśpiewały najmłodsze słowiki Marcina Florczaka, przyjęte zaledwie tydzień wcześniej w poczet chórzystów. Chłopcy, na swoim pierwszym w życiu chóralnym występie, wykonali Abba, Ojcze (na wspomnienie 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II) i piosenkę Stanisława Moniuszki Kum i kuma. W roli solistów zadebiutowali Kacper Kustra, Szymon Wróblewski i Eryk Chudzik, którym na fortepianie towarzyszył Marceli Kyc.

W muzycznym wydarzeniu poświęconym wielkiemu patriocie, o którym Zdzisław Jachimecki pisał, że był „krew z krwi i kość z kości Polakiem”, nie mogło zabraknąć pieśni patriotycznych.

Dlatego w drugiej części koncertu Chór wykonał Rotę Marii Konopnickiej i Feliksa Nowowiejskiego, partyzancką kołysankę Dziś do Ciebie przyjść nie mogę autorstwa żołnierzy Armii Krajowej – Stanisława Magierskiego i Bronisława Króla, anonimowe pieśni O mój rozmarynie i Komendancie nasz a na koniec Na obczyźnie Ottona Mieczysława Żukowskiego. Tę ostatnią zaśpiewał rzeszowski tenor Jacek Ścibor, któremu na fortepianie akompaniował Marcin Kasprzyk.

Chwilę później ten znakomity duet rozpoczął kolejną odsłonę koncertu, która również miała charakter patriotyczny, pieśnią Stanisława Moniuszki pt. „Modlitwa”. Następnie Chór zaśpiewał nostalgiczne Polskie kwiaty Barbary Ponichter, żarliwą Bogarodzicę Jana Żukowskiego do słów Juliusza Słowackiego i słynną Prząśniczkę Stanisława Moniuszki z akompaniamentem Maksymiliana Rogóża.

Trzecią część koncertu zamknęła wyjątkowa kompozycja – Biały krzyż Krzysztofa Klenczona i Janusza Kondratowicza w pięknej, niezwykle wzruszającej aranżacji Dominika Lasoty napisanej na prośbę Stanisława Żyrackiego, któremu kompozytor dedykował swoje opracowanie. W tym utworze partię solową zaśpiewał Tomasz Nowak. Soliście jak i kompozytorowi obecnemu w Katedrze publiczność zgotowała wielkie owacje.

Ostatnią część koncertu wypełniły kompozycje jego patrona (Morel w wykonaniu Jacka Ścibora i Marcina Kasprzyka oraz Kozak zaśpiewany przez Chór z towarzyszeniem fortepianu, na którym zagrał Marceli Kyc), a także Andrzeja Koszewskiego Zdrowaś Królewno Wyborna i Dominika Lasoty Ave, verum Corpus.

Koncert, który poprowadził Stanisław Żyracki, zakończył się równie mocnym akcentem, jak się rozpoczął, czyli potężnym Alleluja Jerzego Fryderyka Haendla zaśpiewanym przez Pueri Cantores Resovienses z fortepianowym akompaniamentem wykonanym z wielką wirtuozerią przez niezrównaną Joannę Tomecką.

STANISŁAW ŻYRACKI