ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W FILMIE

09.10.2020

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W FILMIE


W siedzibie Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycielskiej w Rzeszowie z inicjatywy członków Zarządu Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie – Dariusza Zięby i Wacława Chmiela – Piechocińskiego, odbyło się spotkanie z udziałem inspektora Związku Strzeleckiego „Strzelec” Marka Strączka i prezesa Chóru Stanisława Żyrackiego. Podczas zebrania zaproponowano Pueri Cantores Resovienses udział w serii 15-minutowych filmów dokumentalnych poświęconych polskim Legionistom Józefa Piłsudskiego związanym z Rzeszowem.

W pierwszym odcinku cyklu zaplanowano przedstawić biografię Adama Kowalskiego – żołnierza, kompozytora, poety i dziennikarza urodzonego w stolicy Podkarpacia. Rolą Chóru będzie wykonanie trzech utworów autorstwa słynnego rzeszowianina: Komendancie nasz, Modlitwa obozowa i Nasze morze lub Matczyne ręce. Ustalono termin nagrania, które na razie nie doszło do skutku z powodu epidemii COVID-19. .

Filmy zostaną zrealizowane społecznie przez pomysłodawców przy współudziale Telewizji Polskiej Rzeszów reprezentowanej przez redaktor Mirosławę Filipczyk.