Koncert kolęd w Katedrze

21.01.2024

Koncert kolęd w Katedrze


Zgodnie z zapowiedzią,  w niedzielę 21 stycznia 2024 roku podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 w Katedrze Rzeszowskiej oprawę muzyczną zapewnił Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses”. Na zakończenie mszy świętej ks. Proboszcz Krzysztof Gołąbek uroczyście przyjął w szeregi Chóru Katedralnego czterech młodzików. Po Eucharystii Rzeszowskie Słowiki pod dyrekcją Aleksandry Fiołek Matuszewskiej dały piękny koncert, w którym znalazły się najpiękniejsze kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe pieśni. Gościnnie wystąpił też zespół Acoustic Space.

Na początku  koncertu usłyszeliśmy średniowieczny hymn katolicki „Adeste Fideles” po czym krótki rys historyczny chóru i plan koncertu przedstawił prowadzący konferansjerkę prezes chóru Ryszard Bieniek.

W kolejnych częściach koncertu kolędy i pastorałki wybrzmiewały już cztero-głosem całego Chóru który zaprezentował takie kolędy jak: „Poklon Jezusowi”, „Cicha noc”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” „Carol of the bells”.

W wykonanym przez chór utworze „Oj maluśki” partie solowe zaśpiewali: Michał Latosiński i Michał Skórski przy akompaniamencie Aleksandry Fiołek Matuszewskiej na skrzypcach.

Pięknie wybrzmiały również kolędy: „Gdy śliczna Panna” przy akompaniamencie ks. Juliana Wybrańca na wiolonczeli oraz „Lulajże Jezuniu” z partią solową Kacpra Borkowskiego. W obu tych kolędach akompaniował również Maksymilian Rogóż na pianinie.

Wspaniale zaprezentowała też swe umiejętności wokalne również pani dyrygent Aleksandra Fiołek Matuszewska która wykonała „Kolędę Maryi” z towarzyszeniem Chóru przy akompaniamencie Maximiliana Rogóża i zespołu Acoustic Space.

W drugiej części koncertu zaproszeni goście – zespół Acoustic Space wykonał 3 utwory: „Grudniowy”, „Czas białej magii” oraz nastrojową „Kolędę dla nieobecnych”

W kolejnej części koncertu usłyszeliśmy „Kolędę Józefa” w wykonaniu Tomasza Nowaka, Koledze z chóru akompaniował chórzysta, Maksymilian Rogóż.

Męska część Chóru Pueri Cantores Resovienses, czyli tenory i basy wykonała utwór „Mary did you know? oraz kolędę „Mizerna cicha” w aranż. Marka Pawełka.

Na zakończenie koncertu Chór wykonał jeszcze utwór „Raduj się świecie”.

Po koncercie przyszedł czas na podsumowania i podziękowania. Głos zabrali: Ryszard Bieniek, wieloletni chórzysta i obecny prezes Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego. Natomiast dyrygentka, soliści i muzycy zostali uhonorowani czerwonymi różami.

   Na zakończenie kolędę „Bóg się rodzi”, określaną mianem królową wszystkich kolęd której rytm przywodzi na myśl skocznego poloneza, chór wykonał wspólnie z licznie zgromadzoną publicznością w Rzeszowskiej Katedrze.

Gromkimi oklaskami podziękowano za piękny koncert i na tym uczta duchowa  zakończyła się. Do zobaczenia na kolejnych koncertach.