KONCERT KOLĘD

22.01.2023

KONCERT KOLĘD


W niedzielę 22 stycznia 2023 roku podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 w Katedrze Rzeszowskiej oprawę muzyczną zapewnił Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses”. Po Eucharystii Rzeszowskie Słowiki pod dyrekcją Edyty Kotuli i Angeliki Pacuty dały piękny koncert, w którym znalazły się najpiękniejsze kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe pieśni.

Na początku męska część Chóru Pueri Cantores Resovienses, czyli tenory i basy wykonała najbardziej znane i chętnie śpiewane w okresie bożonarodzeniowym utwory: „W żłobie leży” oraz „Mizerna cicha” w aranż. Marka Pawełka.

Następnie na scenę weszły w czerwonych marynarkach soprany i alty. Chłopcy zaśpiewali „My też pastuszkowie” oraz „Gore gwiazda”. Dla wielu z nich był to pierwszy występ przed tak licznie zgromadzoną publicznością w rzeszowskiej katedrze.

W kolejnych częściach koncertu kolędy i pastorałki wybrzmiewały już cztero-głosem całego chóru oraz zaproszonych gości.

Kolędę pt. „O Holy night” wykonała gościnnie występująca Katarzyna Bembenek – sopran przy akompaniamencie Grzegorza Mazura, natomiast instrumentalną wersję kołysanek „Gdy śliczna Panna” i „Lulajże Jezuniu” usłyszeliśmy w wykonaniu Pawła Dubiela na skrzypcach w akompaniamencie chórzysty, Maksymiliana Rogóża.

Chór zaprezentował także takie kolędy jak: „Przybieżeli do Betlejem”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” oraz średniowieczny hymn katolicki „Adeste Fideles” – w którym partię solową wykonał Bartosz Czarnecki.

W wyjątkowym składzie instrumentalnym słuchacze przenieśli się do żłóbka, żeby wysłuchać o „Jezusie Malusieńkim”. W tym utworze na wiolonczeli zagrał ks. Julian Wybraniec, na skrzypcach pani dyrygent Edyta Kotula, a partię solową wykonał jeden z najmłodszych chórzystów Bartek Błaszczyk.

W wykonanym przez chór kolejnym utworze „Gaudete” -Radujcie się, Chrystus się narodził partie solowe zaśpiewali: Bartosz Czarnecki oraz Karol Jakubczyk.

W kolejnej części koncertu usłyszeliśmy „Kolędę Józefa” w wykonaniu Tomasza Nowaka, oraz „Cichą noc” którą zaśpiewał Aleksander Siewierski.
Kolegom z chóru akompaniował chórzysta, Maksymilian Rogóż.

Kolędę pochodzącą z początków XX wieku „Zaśnij dziecino” zaśpiewała dla publiczności sopranistka Katarzyna Bembenek przy akompaniamencie Grzegorza Mazura.

Chór wykonał jeszcze utwór „Raduj się świecie”. Natomiast królową wszystkich kolęd „Bóg się rodzi”, której rytm przywodzi na myśl skocznego poloneza chór wykonał ze specjalną dedykacją, dla wieloletniego Dyrygenta Pueri Cantores Resovienses – Marcina Florczaka, za jego pracę i włożone serce w rozwój chórzystów w każdej sferze.

Na zakończenie przyszedł czas na podsumowania i podziękowania. Głos zabrali: Ryszard Bieniek, wieloletni chórzysta i obecny prezes Katolickiego Towarzystwa Śpiewaczego Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego oraz dyrygentka Edyta Kotula. Natomiast soliści i muzycy zostali uhonorowani czerwonymi różami.

Do wspólnego kolędowania zaproszono zgromadzoną w Katedrze Rzeszowskiej publiczność. Wspaniale wybrzmiała zaśpiewana przez wszystkich kolęda „Wśród nocnej ciszy”. Gromkimi oklaskami podziękowano za piękny koncert i na tym uczta duchowa zakończyła
się. Do zobaczenia na kolejnych koncertach.