INFORMACJE DLA RODZICÓW

05.04.2016

INFORMACJE DLA RODZICÓW


Szanowni Rodzice, Drodzy Chórzyści!

Zapraszam na bardzo ważne spotkanie, które odbędzie się 11 kwietnia 2016 r. o godz. 19.00 w Sali Jana Pawła II w Katedrze Rzeszowskiej przy ul. Sikorskiego 21. Będzie ono poświęcone poniższym zagadnieniom, z którymi proszę się zapoznać:

 1. W związku z planowanym szyciem dla chłopców (sopranów i altów) strojów z długim rękawem proszę o przesłanie e-mailem informacji o rozmiarze (w centymetrach), jaki noszą Państwa dzieci. Informację proszę przesłać, jak najszybciej po przeczytaniu tej prośby, do sekretarza Chóru, Marcina Turka, pod adres older.sora@gmail.com wg wzoru: Nazwisko, Imię, wzrost/ obwód klatki piersiowej, czyli: Nowak Jan 150/80.

Część kosztów uszycia strojów będą musieli Państwo pokryć. Szczegóły na zebraniu.

 1. Planujemy zakup nowych teczek dla sopranów i altów, które będą mogli trzymać w domach, dlatego będą Państwo w części kosztów zakupu teczek partycypować. Szczegóły na zebraniu. Proszę przemyśleć, czy ktoś z Państwa mogłby kupić takie teczki na firmę.
 1. W dn. 26-29 maja 2016 r. planowany jest wyjazd Chóru na Ukrainę.
 1. 26.05 (czw) – wyjazd. o 2 w nocy, zwiedzanie twierdzy w Zbarażu i w Trembowli. Przyjazd do Kamieńca Podolskiego, udział w mszy świętej i minikoncert w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie znajdują się relikwie świętych, m.in. św Piotra, św Jana Pawla II, Ojca Pio, św. Rity (jest to największa parafia w Kamieńcu), obiadokolacja, wieczorny spacer po śródmieściu, nocleg.
 2. 27.05 (pt) – śniadanie, zwiedzanie Kamieńca Podolskiego, przejazd do Chocimia, zwiedzanie twierdzy, przejazd do Okopów Świętej Trójcy z widokiem na Dniestr i Zbrucz. Powrót do Kamieńca Podolskiego, obiadokolacja, nocleg. Udział w porannej lub wieczornej mszy świętej w Katedrze Kamienieckiej.
 3. 28.05 (sb)śniadanie, wyjazd do Jazłowca – zwiedzanie i modlitwa w sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej, minikoncert, przejazd do Lwowa, zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich (lub inny punkt do uzgodnienia we Lwowie albo może wizyta w Zadwórzu (Polskie Termopile) lub w Rudkach (grób A. Fredry), obiadokolacja i nocleg.
 4. 29.05 (ndz)śniadanie, udział we mszy świętej w Katedrze Lwowskiej (oprawa muzyczna), zwiedzanie śródmieścia , panorama miasta z Wysokiego Zamku, obiadokolacja. Powrót do Rzeszowa ok. 23.00.

Koszt tego wyjazdu dla Chórzysty wynosi 250 zł. Całkowity koszt to 525 zł na osobę. Różnica (275 zł) zostanie pokryta z funduszy Katolickiego Towarzystwa Śpiewaczego Chóru.

Proszę podejmować starania o pozyskanie sponsorów. Każde 50% załatwionej przez Państwa darowizny zostanie przekazana na opłacenie wyjazdu na Ukrainę. Tzn., jeżeli dzięki Państwa staraniom jakaś instytucja bądź osoba fizyczna przekaże do dnia wyjazdu darowiznę na Chór, np. w wysokości 300 zł, to Państwa dziecko będzie płaciło za wyjazd mniej o 50% darowanej sumy, czyli np. za wyjazd na Ukrainę zapłaci tylko 100 zł, a nie 250 zł.

Oczywiście cały czas próbuję znaleźć darczyńców, ale jest to bardzo trudne. Jeśli uda się znaleźć, odpłatność za wyjazd będzie mniejsza niż 250 zł.

Wspomniany w poprzednim komunikacie wyjazd na Litwę byłby dużo droższy (ok. 800 zł) i nie mieliśmy gwarancji śpiewania w świątyniach.

Uwaga! Wyjazd na Ukrainę jest tylko propozycją, którą jednak do poniedziałku muszą Państwo bardzo poważnie rozważyć i podjąć ostateczną decyzję już na zebraniu.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo proszę się nie bać – na Podolu jest bezpieczniej niż w Brukseli czy Paryżu. Pozostaje „tylko” kwestia pieniędzy, których nigdy nie jest za wiele, zwłaszcza że czeka Państwa wydatek związany ze strojami i teczkami. Dlatego może być też tak, że Państwo powiedzą, że mogą dać na wyjazd tylko po 150 zł. To wtedy może uda nam się zaplanować wyjazd gdzieś w Polsce, np. do Częstochowy, Krakowa i okolic np. na 2 -3 dni w tym samym terminie.

 1. Ponieważ zostało jeszcze trochę czasu do rozliczania się z Urzędem Skarbowym, przypominam o możliwości odpisu 1% od podatku na rzecz Chóru: KATOLICKIE TOWARZYSTWO ŚPIEWACZE Katedralny Chór Chłopięco – Męski w Rzeszowie. KRS: 000050601.
 1. Jeśli ktoś z Państwa chciałby rozdać ulotki z prośbą o wsparcie dla Chóru, proszę zgłosić się na zebraniu w celu pobrania ulotek.
 1. Osoby, które mają w domu jakieś pamiątki związane z Chórem, a chciałyby umieścić je w gablotach w Sali Jana Pawła II, mogą przekazać rzeczy na najbliższym zebraniu.
 1. Zebranie jest ostatnią okazją, aby przekazać wadliwe płyty CD z zapisem Koncertu Jubileuszowego. Zostaną wymienione za kilka tygodni.
 1. Przypominam, że 17.06.2016 r. w Katedrze Rzeszowskiej Chór zaśpiewa koncert „Polonia Christiana – 1050 lat”. W związku z tym proszę nie planować w tym dniu żadnych wyjazdów dla Chórzystów.
 1. W czasie remanentu szaf Chóru znaleziono jedną koszulę i 3 pary spodni. Są do odebrania.
 1. Proszę zastanowić się, kto może załatwić śpiewanie w kościele na mszy i ok. 15 min. Po mszy w Rzeszowie lub bardzo blisko Rzeszowa w kwietniu, w maju oraz do połowy czerwca za pieniądze lub z możliwością stanięcia z puszkami.
 1. Szukamy osoby chętnej do prowadzenia zajęć z emisji głosu (za darmo lub za pieniądze). Prosimy o pomoc w znalezieniu takiej osoby.
 1. Jak już wspomniałem, planujemy zorganizowanie w dn. 7 – 10 września 2017 r. Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores z udziałem około 800 chórzystów z całej Polski. Do pomocy w organizacji zgłosili się na razie tylko PP. Anna Bazan, Estera Kulawska, Bożena i Krzysztof Tłuczkowie, którym już dziś bardzo dziękuję.

W najbliższą sobotę lub za dwa tygodnie odbędzie się zebranie, na którym ukonstytuuje się Komitet Kongresowy. Na pewno będą w nim osoby gotowe do maksymalnego poświęcenia swoich sił i czasu i dokładnego wykonywania zadań, czyli: Marcin Florczak, Mateusz Prendota (prezydent PFPC), ks Wiesław Hudek (asystent kościelny PFPC), ks. Julian Wybraniec (wyznaczony do reprezentowania bp. Jana Wątroby), Stanisław Żyracki, Andrzej Żyracki (mój brat) i być może wymieni Państwo (jeśli zechcą), którzy wstępnie się zgłosili.

Czekam na zebraniu na kolejne zgłoszenia. Potrzebne będą osoby m.in. do: obsługi patronatów honorowych, promocji, zorganizowania pakietu dla chórzystów (gadżety), recepcji, zakwaterowania, wyżywienia, organizowania koncertów (miejsc, obsługi technicznej itp.), obsługi strony www, zorg. zwiedzania, zorg. opieki nad grupami (wolontariat), zredagowania biuletynu. Na wszystko będą pieniądze. Potrzeba „tylko” w pełni dyspozycyjnych osób do ogarnięcia tych obszarów.

 1. W 2018 r. Chór może wziąć udział w Kongresie chórów Pueri Cantores w Barcelonie. Koszt udziału jednego chórzysty został obliczony przez organizatorów na 400 euro. Do tego trzeba doliczyć koszt dojazdu i powrotu i przynajmniej jeden nocleg. Czyli całość to minimum jakieś 2000 zł na osobę bez pomocy sponsorów. Myślę, że skoro udało nam się pojechać do Watykanu za 1300 zł, to może przy pełnej mobilizacji udałoby się nam (Państwu i Towarzystwu) uskładać pieniądze na ten wyjazd. Zobaczymy.
 1. Bardzo proszę, aby osoby (dotyczy to nie tylko Rodziców, ale także dorosłych Chórzystów), które nie mogą przyjść na zebranie, konieczne odpowiedziały na pytania dotyczące wyjazdu na Ukrainę i organizacji Kongresu w Rzeszowie e-mailowo pod adres: zyrackis@gmail.com.

15. Proszę, aby członkowie Katolickiego Towarzystwa Śpiewaczego wpłacili do skarbnika Pawła Kota, sekretarza Marcina Turka lub do mnie członkowską składkę roczną w wysokości 10 zł lub poprosili na piśmie o zwolnienie z tej opłaty za rok 2016. Proszę tę sprawę uregulować najpóźniej na poniedziałkowym zebraniu.

Do zobaczenia na zebraniu

Stanisław Żyracki